Inlägg publicerade under kategorin Allmänt

Av Bennie Åkerfeldt - 11 september 2016 14:44


JANUARI

16 januari Löftadalens FHSK klockan 10,40 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

25 januari Munkedals kommunstyrelse klockan 15,00 (Romer Västarvet)


FEBRUARI

2 februari Munkedal lärare klockan 15,00 (Romer Västarvet)

15 februari Eksjö stadsbibliotek klockan 19,00 (Varför tigger...)

16 februari Stenungssund Fregatten klockan 19,00 (Romer Västarvet)

24 februari Bälaryds bygdegård klockan 19,30 (Varför tigger...) 


MARS

8 mars Ronneby stadsbibliotek klockan 18,30 (Varför tigger...)

14 mars Lysekils bibliotek klockan 18,30 (Romer Västarvet)

16 mars Frivilligverksamheten i Mark Snickaregatan 19 klockan 14,00 (Dom som inte finns...)

20 mars Frivilligverksamheten Två Skyttlar klockan 21,00 (Mordet på fattiggår'n...)

21 mars Lysekils bibliotek klockan 18,30 (Romer Västarvet)

22 mars Sunnerbo Gymnasium Ljungby klockan 18,30 (Varför tigger...)

27 mars Fristads bibliotek klockan 19,00 (Mitt resandeblod)

28 mars Bjuv bibliotek klocka 19,00 (Varför tigger...)


APRIL

4 april Kulturhuset Pigalle i Nässjö klockan 18,30 ((Dom som inte finns...)

6 april Bilda Örnsköldsvik 2 föreläsningar klockan (Varför tigger...) 


MAJ

2 maj Svedala Arbetarkommun Flamman klockan 19,00 (Varför tigger...)

18 maj Vårgårda bibliotek klockan 18,00 (Mitt Resandeblod med Sabina)

 

 

JUNI

17 juni Lerdala Berättarfestival   (Mitt resandeblod med Sabina Henriksson)


 

JULI

1 juli Ornunga Hembygdsgård klockan 16,00 (Mitt Resandeblod) 

 

SEPTEMBER

7 september Lärandeträff Borås klockan 10,00 (Västarvet Spektrum)

7 september Herrljunga bibliotek klockan 19,00 (Romer Västarvet)

14 september Boxholms bibliotek klockan 18,00 (Varför tigger...)


OKTOBER

7 oktober Bohusläns museum med romska rådet i Borås. (Västarvet)

18 oktober Pulsen Borås rektorer och lärare i Borås (Romer  Västarvet)

20 oktober Borås 5:e klass klockan... (Romer  Västarvet)

22 oktober ABF huset Kungsbacka DHR klockan 14,00 (Dom som inte finns...)

31 oktober Vollsjö föreläsningsförening klockan 19,00 (Varför tigger...)


NOVEMBER

7 november Åkers föreläsningsförening klockan 19,00 (Varför tigger...)

9 november Laholms HRF Laholms Vandrarhem klockan 17,00. (Varför tigger...)

9 november MR dagarna i Jönköping klockan  (Romer Västarvet)

15 november SPF Ljungsarps bygdegård klockan 15,00 (Varför tigger...) 

 

DECEMBER

4 december ABFs halvårsmöte klockan... (Resandeblod) 

ANNONS
Av Bennie Åkerfeldt - 25 maj 2015 18:06

 


JANUARI

18 januari Snöstorps Församlingsgård, Halmstad kl. 14,15 (Resandeblod)

21 januari Motala bibliotek klockan 18,30 (Varför tigger rumänska romer...)

27 januari Västergötlands museum i Skara klockan 19,00 (Resandeblod)

28 januari Stadsbiblioteket Borås ABF klockan 19,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)


FEBRUARI

1 februari Aulan Älvstrandens gymnasium Hagfors klockan 9,30 (Resandeblod)

1 februari Biblioteket Hagfors klockan 19,00 (Varför tigger...)

2 februari Fregatten Stenungsund ABF klockan 18,00 (Varför tigger..)

3 februari Kulturhuset Möllan Mölndal ABF klockan 18,00  (Varför tigger...)

4 februari Billströmska FHSK Tyftsalen Sibräcka PRO Tjörn ABF kl   (Varför tigger...)

9 februari Kalmar Stadsbibliotek klockan 18,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

10 februari Uddevalla Stadsbibliotek klockan 19,00 (Varför tigger...)

16 februari Gryts Föreläsningsförening klockan 19,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

17 februari Götene bibliotek ABF klockan 19,00 (Varför tigger...)

22 februari Ågården Lerum ABF klockan 18,00 (Varför tigger...)

24 februari Kungälv Mitt Mimers ABF klockan 18,00 (Varför tigger...)

25 februari Henån Kajutan ABF klockan 19,00 (Varför tigger...)

27 februari Winter Word Festival Strömstad klockan 15,15 (Varför tigger...)



MARS

1 mars Hultsfreds 9:or 2 föreställningar (Resandeblod) 

2 mars Eslövs stadsbiblitotek klockan 18,00 (Varför tigger...)

9 mars Ale/Alafors klockan ABF 14,00 (Varför tigger...)

10 mars Gymnasieskola i Uddevalla 2 förest. 10,00/12,30 (Resandeblod)

10 mars Munka Ljungby Förel.För klockan 19,00 (Varför tigger rumänska romer...)

11 mars Malmö Stadsbibliotek klockan 12,30 (Varför tigger rumänska romer...)

12 mars Bollegården Bollebygd klockan 15,30 (Resandeblod)

15 mars Hultsfred klockan 18,30 (Varför tigger...)

16 mars ABF Eksjö klockan... (Varför tigger...)

17 mars SEKO Göteborg ABF klockan 14,00 (Varför tigger...)

17 mars Vänermuseet Lidköping klockan 19,00 (Varför tigger...)

22 mars Kulturum Partille ABF klockan 18,30 (Varför tigger...)

30 mars Mölnlycke Kulturhus Röda Rummet ABF klockan 18,00 (Varför tigger...)

31 mars Svedala bibliotek ABF klockan 19,00 (Varför tigger...)


 

 

APRIL

4 april Folkets Hus Alingsås ABF klockan 18,30 (Varför tigger...)

6 april Länsmuseet i Jönköping klockan 18,30 (Resandeblod)

8 april Ronneby Kulturcentrum klockan 17,00 (Resandeblod)

12 april Kulturhuset Futura TAnumshede klockan 18,00 (Varför tigger...)

13 april Markaryds Kulturhus klockan 19,00 (Varför tigger...)

14 april Ängelholms stadsbibliotek klockan 19,00 (Varför tigger...)

16 april Romsk kulturvecka Medborgarhuset STHLM klockan 18,00 (Vägarnas folk - drommens manusch)

18 april Kyrkans Hus Mellerud ABF klockan 18,00 (Varför tigger...)

19 april Landevetters Kulturhus ABF klockan 18,00 (Varför tigger...)

22 april LO - i Skåne Backagården, Höör klockan 9,00 (Varför tigger...)


MAJ

3 maj PRO Tranemo ABF klockan 15,00 (Varför tigger...)

4 maj Länsmuseet Örebro ABF klockan 18,30 (Varför tigger...)

10 maj Vänersborg Folkets hus ABF klockan 18,30 (Varför tigger...)

13 maj Hjärnviljan KInna Bibliotek klockan 11,00 (Dom som inte finns) 

19 maj Mötesplats Tureborg Uddevalla klockan... (Resandeblod)

26 maj Tranemo Global Festival ABF klockan (Varför tigger...)


SEPTEMBER

1 september Skänninge Föreläsningsförening klockan 19,00 (Varför tigger...)

7 september Aneby bibliotek klockan 18,30 (Varför tigger...)

9 september Tibro kommun 2 föreläsningar (Romer - VGR)

14 september Bromma FHSK klockan 13,00 (Varför tigger...)

17 september Nordic Romani Festival Lindköping klockan (Vägarnas Folk.)

21 september Landskrona Folkets Hus klockan 18,30 (Varför tigger...) 

22 september Svalövs bibliotek klockan 18,00 (Varför tigger...)

28 september Vårgårda bibliotek klockan 18,00 (Varför tigger...)

29 september Kulturpunkten Gottsunda Centrum klockan 18,30 (Resandeblod)



OKTOBER

6 oktober Pensionärsuniversitetet Växjö Ulriksbergskyrkan klockan 13,30 (Varför tigger...)

8 oktober Dalarnas museum Falun klockan 15,00 (Varför tigger...)

12 oktober Grums bibliotek klockan 18,00 (Varför tigger...)

18 oktober Munkedal klockan 18,30 (Varför tigger...)

20 oktober Piteå stadsbibliotek klockan 19,00 (Varför tigger...)

21 oktober Bergsviken klockan 8,30 (Varför tigger...)

21 oktober Hortlax klockan 10,10 (Varför tigger)...

26 oktober Oskarshamns kulturhus klockan 18,00 (Varför tigger...)

27 oktober Rydals museum klockan 18,00 (Doms som inte finns...)


NOVEMBER

10 november Husknuten Halmstad klockan 18,00 (Varför tigger...)

11 november Trollhättans kommun sessionssalen klockan 18,00 (Varför tigger...)

13 november Bromölla Folkets hus klockan 15,00 (Resandeblod)

15 november Konserthuset Kinna klockan 19,00 (Varför tigger...)

16 november Stadsbiblioteket Västerås klockan 18,00 (Varför tigger...)

23 november Värnamo FHSK klockan 13,00 (Varför tigger...)
23 november Kulturhuset Cupolen Värnamo klockan 19,00 (Varför tigger...)


DECEMBER

7 december Mora kommunal klockan 13,15. (Varför tigger...)

7 december Orsa ABF Röda Kvarn klockan 18,30.  (Varför tigger...)


ANNONS
Av Bennie Åkerfeldt - 4 september 2014 22:38

 


På Riksteaterns Scenkonstportal kan du läsa mer om

Musik- och Berättargruppen SOM SAGT…


http://scenkonstportalen.riksteatern.se/producent/91   


Januari

19 januari Mötesplats Mölle Falkenberg, klockan 14,00 (Resandeblod)

31 januari Romska kulturdagar Medborgarhuset Stockholm klockan 18,00 (Resandeblod)


Februari

2 februari Kungshögaskolan i Mjölby 2 föreställningar (Resandeblod)

3 februari Varbergs Folkets Hus klockan 14,30 (Resandeblod)

7 februari Tidaholms Museum klockan 13,00 (Resandeblod)

16 februari Röros folkebibliotek i Norge klockan (Resandeblod)

18 februari Röros videregåendeskole klockan (2 föreställningar Resandeblod)

19 februari Röros museet Smelthytta klockan 14,30 (Resandeblod)

24 februari PRO Kungälv klockan 13,00 (Mordet på fattiggår'n i Örby Hult)

26 februari Östergårdens Äldrecenter Varberg klockan 14,00 (Resandeblod)


Mars

2 mars Glimåkra FHSK klockan 12,50 (Resandeblod)

4 mars Älvstranden Bildningscentrum Hagfors (Resandeblod)

5 mars Kommunals årsmöte Borås klockan 18,30 (Resandeblod)

6 mars Hultsfred Oden 9:e klasserna 2 förest. klockan 9,30 och 13,00 (Resandeblod)

8 mars Åstorps församlingshem klockan 12,15 (Resandeblod)

9 mars  Alvesta 9:e klasser klockan 15,15 (Resandeblod)

12 mars Vänersborgs Folkets Hus klockan 19,00 (Resandeblod)

15 mars Trollhättans konsthall klockan  14,00 (Resandeblod)

26 mars Borås stad Österlånggatan 74 klockan 18,30 (Resandeblod)

29 mars Karl XI,s Servicehus Halmstad klockan 15,00 (Vägarnas folk)


April

7 april Forum för poesi och prosa i Trollhättan (Bara Bennie)

8 april Ulricehamns bibliotek klockan 12,15 (Varför tigger rumänska romer i Sverige? (Bara Bennie))

8 april Forum för poesi och prosa i Göteborg (Bara Bennie)

9 april Sällstorpsgården Veddige klockan 19,00 (Vägarnas folk)

10 april Forum för poesi och prosa i Kinna klockan 15,00 (Bara Bennie)

15 april Oscarsgymnasiet Oskarshamn klockan (Resandeblod)

15 april Kulturhuset Oskarshamn klockan 18,30 (Resandeblod)

20 april Galaxen Kungsbacka klockan 17,30 (Resandeblod)

21 april SPF Norra Kind Tvärreds förs.hem (En ruskig historia...)

23 april Global Café LIlla Edet klockan 18,00 (Resandeblod)


Maj

10 maj Röda Korset Tönsberg Norge klockan (Resandeblod)

13 maj Tärna Folkhögskola klockan 13,30 (Resandeblod)

13 maj Sala Bibliotek klockan 19,00 (Resandeblod)

20 maj Fiskebäckskil klockan 9,45 (Resandeblod)


Augusti
24 augusti Två Skyttlar Örby klockan (Mordet på fattiggår'n i Örby Hult)


September

11 september Dals-Eds kulturvecka klockan 19,00 (Resandeblod)

16 september Varbergs Bibliotek klockan 18,00 (Resandeblod)

21 september ABF Skåne Österlens FHSK kl. 13,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

21 september ABF Skåne Malmö Garaget kl. 18,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige) 
23 september ABF Skåne Osby bibliotek kl. 19,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

24 september ABF Skåne Simrishamns bibliotek kl. 12,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

24 september ABF Skåne Trelleborg Kulturhuset kl. 18,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

30 september Hallsbergs bibliotek kl. 19,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)



Oktober

2 oktober Ädelfors FHSK klockan 9,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

5 oktober Norrköping klockan 15,30 (Resandeblod)

8 oktober Vara bibliotek Studiefrämjandet kl. 15,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

13 oktober Sannagården Tvååker klockan 19,00 (Resandeblod)

14 oktober Viskadalens FHSK klockan 19,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

19 oktober ABF Skåne Kristiansstads bibliotek kl. 19,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

20 oktober ABF MittSkåne Dalby bibliotek kl. 13,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

20 oktober ABF Skåne Lund Stenkrossen kl. 18,30 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

22 oktober ABF Skåne Landskrona bibliotek kl. 18,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

24 oktober Folkets Hus Uddevalla kl. 14,30 (Varför tigger rumänska romer i Sverige) 

28 oktober ABF Örebro (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

29 oktober ABF Olofström Olofströms bibliotek kl. 18,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige) 



November

2 november Rolfstorps bibliotek klockan 18,00 (Resandeblod) 

3 november Grästorps kulturhus klockan 18,30 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

5 november Borås stadsbibliotek klockan 19,00 (Resandeblod)

10 november Kulturhuset Ängeln Katrineholm klockan 12,00 (Resandeblod)

11 november ABF Gislaved klockan (Varför tigger rumänska romer i Sverige) 

12 november Örbygården klockan 18,30 (Varför tigger rumänska romer i Sverige) 

14 november Hallands kulturhistoriska museum Arkivens dag. (föreläsning om Resande/Romer)

18 november Lunchteater Uddevalla Folkets hus klockan 12,00 (Vägarnas folk)

18 november Olsagårdssalen Kunskapens hus Skene klockan 18,30 (Varför tigger...)

21 november ABF Nässjö klockan (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

23 november ABF/PRO Göteborg klockan 13,00 (Varför tigger...)

23 november ABF Jönköping klockan 18,30 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

24 november Avesta bibliotek klockan 18,30 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

25 november Munkfors bibliotek klockan 19,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)

30 november Casselgården Laxå klockan 19,00 (Varför tigger rumänska romer i Sverige)


December

1 december Hunnebostrands kulturhus klockan 18,00 (Resandeblod)

2 december Mölndals bibliotek kl. 18,00 (Dom som inte finns...) 

3 december Vänersborgs Teater kl. 13,30 (Resandeblod)

12 december Forum för levande historia, Stockholm klockan 14,00 (Resandeblod)  

Av Bennie Åkerfeldt - 29 juni 2013 14:56

På Riksteaterns Scenkonstportal kan du läsa mer om

Musik- och Berättargruppen SOM SAGT…


http://scenkonstportalen.riksteatern.se/producent/91   


 
JANUARI

7 januari SPF Svenljunga Församlingshem klockan 14,30 (En ruskig historia om vänskap)

11 januari Fristad Folkhögskola klockan 18,00 (En ruskig historia om vänskap)

21 januari V-partiet Lidköping klockan 19,00 (Resandeblod)

22 januari Gnosjö Bibliotek klockan 18,00 (Mordet på fattiggår'n i Örby Hult)

25 januari Viskadalens FHSK klockan 15,00 (Resandeblod)



FEBRUARI

3 februari Glasets Hus Limmared klockan 19,00 (En ruskig historia om vänskap)
5 februari Horreds Rödakorskrets klockan 18,30 (Mordet på fattiggår'n i Örby hult)

11 februari Ubbhults byalagscafé klockan 18,00 (samtal om romer)

12 februari SPF Kungsäter klockan 14,45 (En ruskig historia om vänskap)

27 februari SPF Fristad klockan 10,00 (Samtal om resandefolket)


MARS

3 mars Kristinehamns bibliotek klockan 19,00 (Vägarnas folk – drommens manusch)

4 mars Hallsbergs bibliotek klockan 19,00 (Vägarnas folk - drommens manusch)

5 mars Karlskoga bibliotek klockan 19,00 (Vägarnas folk - drommens manusch)

10 mars Mora ABF (Resandeblod)

11 mars Vansbro ABF (Resandeblod)

12 mars PRO Dalarna i Borlänge lockan 13,30 (Resandeblod)

12 mars Leksand ABF klockan (Vägarnas folk – drommens manusch)

13 mars Rättviks ABF klockan (Vägarnas folk – drommens manusch)

18 mars Hultsfreds kommun klockan 9,30 och 13,00 (Resandeblod)

18 mars Kråkereds bygdeförening Ubbhult klockan 19,00 (En ruskig historia om vänskap)

19 mars Råda Ordenshus Hagfors klockan (Resandeblod)

20 mars Fasaden Hagfors klockan 9,30 (Resandeblod)

25 mars Hönekullen Hajom klockan 20,00 (En ruskig historia om vänskap)

26 mars Alvesta Thalia klockan 9,30 & 15,00 (Resandeblod)

27 mars Alvesta Thalia klockan 9,30 & 15,00) Resandeblod)


APRIL

2 april PRO Gislaved  (Mordet på fattiggårn i Örby hult)

5 april (V) ABF Kronoberg Växjö IOGT Sigrfridssalen Vattentorget 1 klockan 14,30 (Resandeblod)

8 april Handelsanställdas årsmöte Linköping (Resandeblod)

9 april Strömkulleskolans café Bengtsfors klockan 19,00 (Resandeblod)

26 april GS Facket Avd 12 Dalarna (Resandeblod)

28 april Jämshögs FHSK klockan 18,00 (Resandeblod)
29 april Jämshögs FHSK klockan 11,00 och 13,00 (Resandeblod)


MAJ

3 - 18 maj Reportageresa i Rumänien - Moldavien - Ukraina (Bennie och SR reporter Glenn Möllergren)


JUNI

6 juni Hove leir Faervik Norge klockan 17,00 (Resandeblod)

10 juni Hotell Havanna Varberg Strängbetongs veteraner klockan 13,30 (En ruskig historia om vänskap)

16 juni PRO Ljungby klockan 15,30 (Vägarnas folk - drommens manusch)


JULI

8 juli Karl-Gustavs Bygdegård klockan 14,00 (En ruskig historia om vänskap)


SEPTEMBER

3 september Kommunal Borås klockan 19,30 (Dom som inte finns...)

22 september Föreningscenter PRO GBG 13,00 (Mordet på fattiggårn i Örby hult)

27 september Djurröds IP, Tollarp klockan 16,00 (Resandeblod)



OKTOBER

1 oktober Nyköpings FHSK klockan 13,00 (Dom som inte finns...)

7 oktober Ädelfors FHSK klockan 13,00 & 19,00 (Resandeblod)

8 oktober Lunnevads FHSK klockan 10,30  (Resandeblod)

12 oktober Holocostsentret i Oslo klockan 14,00 (Resandeblod)

13 oktober Fredrikshalds teater klockan  (Resandeblod)

14 oktober Moss bibliotek klockan 19,00 (Resandeblod)

15 oktober Glomdalmuseet i Elverum (Resandeblod)

21 oktober Oskarshamns FHSK klockan 10,30 (Resandeblod)

22 oktober Nya biblioteket i Skara klockan 19,15 (Vägarnas folk...)

23 oktober Församlingsgården Marstrand klockan 18,30 (Resandeblod)

24 oktober Guldkragen Borås klockan 18,00 (Resandeblod)


NOVEMBER

7 november Medborgarhuset Stockholm klockan 16,00 (Resandeblod)

13 november Falköpings bibliotek klockan 18,00 (Resandeblod)

16 november Örkenreds Föreläsningsförening Lönnsboda klockan 18,00 (Resandeblod)

17 november Kindaholms SPF klockan 14,00 (Dom som inte finns...)

21 november Arbetarrörelsens hus Borås klockan 18,00 (En ruskig historia om vänskap)

29 november GS Facket avd 4 Östra Småland Oskarshamn kockan 14,00 (Resandeblod)


DECEMBER

3 december Mariestads bibliotek klockan 19,00 (Resandeblod)

10 december Tibro bibliotek klockan 19,00 (Resandeblod)

Av Bennie Åkerfeldt - 29 juni 2013 14:53

Här på Riksteaterns Scenkonstportal kan du läsa mer om

Musik- och Berättargruppen SOM SAGT…


http://scenkonstportalen.riksteatern.se/producent/91   


DECEMBER

2 december Varbergs arbetarkommun Folkets hus klockan 18,00 (Resandeblod)

6 december Ågesta FHSK 2 föreställningar (Resandeblod)

8 december Göteborgs stadsmuseum klockan 13,00 (Resandeblod)

 

16 december Arbetslivsförvaltningen Borås stad klockan 19,00 (Resandeblod)


NOVEMBER 

4 november Folkets Hus Karlskrona klockan 19,00 (Resandeblod)

5 november Biblioteket Karlshamn klockan 19,00 (Resandeblod)

6 november Hantverksgården Hästveda klockan 19,00 (Vägarnas folk) 

7 november SPF Horred, Horreds bygdeård klockan 17,00 (En ruskig historia…)

9 november Skene Folkets hus klockan 13,30 Vänsterpartiet i Mark (Resandeblod)

11 november Götene Folkbibliotek klockan 19,00 (Vägarnas folk . drommens manusch)

13 november Örbygården SRF klockan 18,00  (Dom som inte finns)

16 november Örbygården klockan klockan 19,30 (Mordet på fattiggår’n i Örby Hult)

19 november Scala Teaterbiograf Ystad klockan 19,00 (Vägarnas folk – drommens manusch)

20 november Österlenmuséet ”Salen” Simrishamn klockan 19,00 (Vägarnas folk – drommens manusch)

21 november Landvetterträffen klockan 18,00 (En ruskig historia om vänskap)

22-23 november Nordic Romani Festival i Stockholm (Resandeblod + Workshop)

    

Vi spelar RESANDEBLOD på UNGA KLARA på Stockholms Stadsteater (kulturhuset plattan) på deras lilla scen.
23 november Kollektivet Sockenstugan (Vägarnas folk - drommens manusch) 

OKTOBER

1 oktober Växjö Stadsbibliotek klockan 18,00 (Resandeblod)

5 oktober Linköpings stadsbibliotek 14,00 (Resandeblod)

Inbjudna av bland annat Romanofolket Resande Östergötland.

 

7 oktober Öckerö bibliotek klockan 18,30 (Vägarnas folk – drommens manusch)

9 oktober Lindäng Skene Anhörigvårdare klockan 16,00 (Dom som inte finns…)

10 oktober Kalmar Stadsbibliotek klockan 17,30 (Resandeblod)

12 oktober Fritsla Rödakorskrets klockan 15,00 (Mordet på fattiggårn i Örby Hult)

12 oktober Fotskäls HBF klockan 18,00 (En ruskig historia om vänskap)  

13 oktober Hultafors bygdegård klockan 17,00 (Vägarnas folk – drommens manusch)

14 oktober Tingshuset Lerum klockan 19,00 (Vägarnas folk – drommens manusch)

16 oktober Lidköpings stadsbibliotek klockan 18,30  (Vägarnas folk – drommens manusch)

17 oktober Svenljunga Teaterbiograf klockan 18,00 Vägarnas folk – drommens manusch)

19 oktober ABF Dagsholm Färgelanda klockan (Resandeblod)

21 oktober Ellös Folkets Hus Orust klockan 19,00 (Vägarnas folk – drommens manusch)

22 oktober Fregatten Stenungsund klockan 19,00 (Vägarnas folk – drommens manusch)

23 oktober klockan 18,00 Helsingborgs bibliotek Blåkullagatan 5 (Resandeblod)

24 oktober klockan 18,00 Viktoriahuset Västra Fridhemgatan Helsingborg (Resandeblod)

27 oktober klockan 16,00 Götlunda Bygdegård (En ruskig historia om vänskap)

29 oktober klockan 19,00 Fristad FHSK (Resandeblod)

30 oktober klockan 19,00 Vimmerby bibliotek (Vägarnas folk – drommens manusch)


SEPTEMBER

9 september Tranemo bibliotek klockan 18,00 (Resandeblod) 


AUGUSTI

9 augusti Bräcke Loge Ånimskog klockan (Resandeblod) 



APRIL

5 april Fristad FHSK klockan 15,00 (Do som inte finns)

9 april Sätila Hembygdsförening klockan 19,00 (Mordet på Fattiggår’n i Örby Hult)

11 april Hjärt & lungsjukas förening i Mark klockan 18,30 (Mordet på fattiggår’n i Örby Hult)

17 april Haldens museum Norge (Resandeblod)

23 april Aoseum Åhus klockan 19,00 (Resandeblod)

27 april Göteborgs Universitet Pedagogen klockan 15,45 (Resandeblod)  


MARS

1 mars klockan 19,00 Scala biografen i Ystad (Resandeblod)

4 mars klockan 19,00 Reftele bibliotek (Vägarnas folk – drommens manusch)

5 mars Hultsfreds 9:or klockan 9,30 / 13,00 (Resandeblod)

6 mars klockan 18,30 Broaryds bibliotek (Vägarnas folk – drommens manusch)

9 mars Mölnlycke Kulturhus (Vägarnas folk – drommens manusch)

14 mars klockan 19,00 Torestorps Hembygdsförening (Mordet på fattiggår’n i Örby Hult)

15 mars klockan 17,00 Ulricehamns bibliotek. (Vägarnas folk – drommens manusch)

19 mars Torsby bibliotek klockan  (Resandeblod)

20 mars klockan 19,00 Fristad FHSK (Vägarnas folk – drommens manusch)

21 mars klockan 19,00 Olofströms bibliotek (Resandeblod)

23 mars klockan 13,00 Tranås Teaterförening Statt (Vägarnas folk – drommens manusch)

24 mars Upplandsmuseet klockan 12,30 och 15,00 (Resandeblod 2 föreställningar)  


FEBRUARI

1 februari klockan 15,00 Arbetsmarknadsdepartementet – Enheten för Diskrimineringsfrågor (Resandeblod)

6 februari Asa Föreläsningsförening Asa Bygdegård, Fraggahult klockan 19,00 (Resandeblod)

11 februari Göteborgs Stadsteater klockan 18,00 (Resandeblod)

13 februari klockan 19,00 IOGT-NTO Alingsås (Resandeblod)

19 februari klockan 9,30 / 12,00 Vallentuna Kulturhus (Resandeblod 2 föreställningar)

20 februari PRO Skene (Mordet på fattiggår’n i Örby Hult)

20 februari klockan 18,30 NHR i Mark, Örbygården (Vägarnas folk – drommens manusch)

25 februari Trelleborgs Bibliotek klockan 19,00 (Vägarnas folk – drommens manusch)

26 februari Kulturhuset Svalöv (Vägarnas folk – drommens manusch)

27 februari Osby bibliotek klockan 19,00 (Vägarnas folk – drommens manusch)

28 februari Kirsebergsbiblioteket Malmö klockan 18,00 (Vägarnas folk – drommens manusch)  


JANUARI 2013

10 januari klockan 9,30 Kyrkans hus i Tidaholm (Resandeblod)

23 januari klockan 18,00 Värmlands museum i Karlstad (Resandeblod)

29 januari klockan 18,00 Stadsbiblioteket i Borås (Resandeblod)  












Av Bennie Åkerfeldt - 29 juni 2013 14:50

2012

NOVEMBER

7 november klockan 10,30 Oskarshamns FHSK (Resandeblod)

10 november klockan 18,00 Sentrumhuset i Moss Norge (Resandeblod)

13 november klockan 16,30 PRO Västra Mark (Mordet på fatttiggårn i Örby Hult)

14 november klockan 15,00 SPF i Lidköping på Arena (Resandeblod)

20 november klockan 12,30 Soppteater Trollhättan (Tre Rädslor)

21 november klockan 19,00 Gagnef ABF (Resandeblod)

22 november klockan 19,00 Leksand ABF (Resandeblod)

24 november klockan 16,00 Kråkereds Bygdegårdsförening (Mordet på fattiggårn i Örby Hult)

OKTOBER

2 oktober klockan 19,30 Åkers föresläsningsförening. (Resandeblod)

6 oktober klockan 11,30 Kulturum Partille (Dom som inte finns…)

9 oktober klockan 18,30 Kinna Teater (”teaser” nya föreställningen och Dom som inte finns…)

10 oktober klockan 13,00 Billströmska FHSK. (Resandeblod)

16 oktober klockan 13,15 Kommunal Borlänge Aulan Västerås sjukhus (Resandeblod)

18 oktober klockan 18,30 Bohusläns museum (Vägarnas folk – drommens manusch)

19 – 21 oktober NORDIC ROMANI FESTIVAL i Stockholm (Resandeblod)

21 oktober  Skarpnäck (Resandeblod)

22 oktober klockan 13,00 Fellingsbro FHSK (Vägarnas folk – drommens manusch)

24 oktober klockan 10,00 Kunskapens Hus Mark (Resandeblod)

24 oktober klockan 18,00 Hjällbo Bibliotek klockan 18,00 (Vägarnas folk – drommens manusch)

25 oktober klockan 10,00 Senioruniversitetet i Borås (Resandeblod)

26 oktober 3 föreställningar i Eskilkstuna på Teaterns Lilla scen (Resandeblod)

 

SEPTEMBER

1 september Tösse Bygdegård, Åmål klockan 16,00. (Dom som inte finns…)

2 september Örebro länsmuseum klockan 15,30 (Resandeblod)

11 september SRF Kinna huvudbibliotek klockan 19,00 (Mordet på fattiggår’n i Örby Hult)

19 september Forsa FHSK Hudiksvall 3 föreställningar (Resandeblod)

25 september Hässleholms allmänna kulturförening klockan 19,00 (Resandeblod)

28 september Västerås Länsmuseum KLOCKAN 13,00 (Resandeblod)

29 september klockan 15,00 Folkets Hus Kungshamn (Resandeblod)

30 september klockan 17,00 Folkets Hus Lysekil (Dom som inte finns…)

 

AUGUSTI

14 augusti Kulturkalaset i Göteborg Rhösska Museet klockan 15,00 (Resandeblod)

15 augusti Kulturkalaset i Göteborg Göteborgs Stadsmuseum klockan 18,00 (Resandeblod)

 

JUNI

16 juni Hedemora Theaterlada (tid kommer senare) (Resandeblod)

MAJ

1-16 maj Aten Grekland stipendieresa

 

 

APRIL

3 april klockan 15,00 Fritsla-Skephults Röda Korskrets. (Resandeblod)

10 april klockan 14,00 ”Träffpunkten” Kyrkans hus Tidaholm (Resandeblod)

18 april klockan 10,00 Kommunal Bergslagens årsmöte Galaxen Borlänge (Resandeblod)

19 april klockan 19,00 RFHL Gävleborg (Resandeblod)

24 april klockan 13,00 Botkyrka FHSK Norsborg (Resandeblod)

25 april klockan 13,00 Nordens FHSK Biskops-Arnö (Resandeblod)

25 april klockan 19,00 Bålsta Bibliotek (Resandeblod)

26 april klockan 12,30 Romané Bučá med all personal på Scandic Foresta, Lidingö (Resandeblod)

27-30 april Aten Grekland stipendieresa

 

MARS

1 mars klockan 19,00 Munkedals Folkets Hus (Resandeblod)

4 mars klockan 15,00 Torestorps Bygdegård (Tre Rädslor – och vägen till Modet)

6 mars Fotomuséet Olympia i Falkenberg klockan 19,00 (Mordet på fattiggår’n…)

7 mars Kristinehamns bibliotek klockan 19,00. (Dom som inte finns…)

10-11 mars (privat bokning)

12 mars Mariannelund FHSK klockan 19,00. (Resandeblod)

13 mars Hultsfreds grundskola åk 9, 2 föreställningar, klockan 9,00 och 12,30. (Resandeblod)

14 mars Fristad FHSK klockan 13,00 (Resandeblod)

16 mars Timmersdala PRO klockan 14,00 (Mordet på fattiggå’rn..)

19 mars Gislaveds Folkets Hus klockan 18,00 (Tre Rädslor)

20 mars Vaggeryds bibliotek klockan 18,00 (Tre Rädslor)

21 mars Församlingshemmet Tranås klockan 18,00 (Tre Rädslor)

22 mars ABF Jönköping (Tre Rädslor)

23 mars Eskilstuna FHSK klockan 8,30 (Resandeblod)

24 mars klockan 16,00 Bohusläns Museum, Uddevalla (Resandeblod)

26 mars Värnamo FHSK klockan 18,00 (Tre Rädslor)

27 mars klockan 18,00 Kärrsgårdens samlingssal Habo (Tre rädslor – och vägen till Modet)

28 mars klockan 18,00 Månsidan, Gnosjö bibliotek (Tre Rädslor – och vägen till Modet)

29 mars klockan 15,00 Ädelfors FHSK (Resandeblod)

29 mars klockan 18,00 Ädelfors FHSK (Tre Rädslor – och vägen till Modet)

 

FEBRUARI

5 februari klockan 15,00 Skaftö folkets hus, Grundsund (Resandeblod)

25 februari klockan 14,oo Marks Härads Släktforskarförening (Mordet på fattiggårn i Örby Hult)

 

JANUARI

21 januari klockan 14,00 Örebro läns museum (Resandeblod)

25 januari klockan 10,30 Hellidens FHSK Tidaholm (Resandeblod)

 

 

 

 

 

 

Posted by bennie in Diverse | No Comments » |Edit

05-26-2010

Här har vi varit 2009 – 2011!

 
 

 

2011

ÄLVSJÖ FHSK fredagen den 28 januari klockan (tid meddelas senare)
ÅSARPS BIBLIOTEK söndagen den 30 januari klockan 15,30 (En ruskig historia om vänskap)
VIMMERBY BIBLIOTEK onsdagen den 2 februari klockan 19,00
LIONS Horreds bygdegård torsdagen den 3 februari klockan 18,30
NYKÖPINGS FHSK måndagen den 7 februari klockan 13,00 och 19,00
VÄSTERVIK STADSBIBLIOTEK tisdagen den 8 februari klockan 19,00
HJÄLMÅ SERVICEHUS tisdagen den 15 februari klockan 14,00
FRÖLUNDA KULTURHUS torsdagen den 24 februari klockan 18,00
STENUNGSSUND FREGATTEN lördagen den 26 februari klockan 14,00
FELLINGSBRO FHSK måndagen den 28 februari klockan 13,00
LUDVIKA BIBLIOTEK tisdagen den 1 mars klockan 18,00
LITORINA FHSK Karlskrona onsdagen den 2 mars klockan 13,30
LÖDÖSE MUSEUM torsdagen den 3 mars klockan 19,00
HESTRA BIBLIOTEK måndagen den 7 mars klockan 19,00
FALKENBERG Socialtjänsten tisdagen den 8 mars (två föreställningar) klockan 13,00 / 15,00
STRÖMSTADS MUSEUM onsdagen den 9 mars klockan 19,00
IF METALL GBG måndagen den 14 mars klockan 12,30
ÅSA FHSK tisdagen den 15 mars klockan 19,00
BROARYDS BIBLIOTEK onsdagen den 16 mars klockan 18,30
ÖRBY PRO torsdagen den 17 mars klockan 15,00 (Bara Bennie. Mordet på fattigår´n..)
ÖSTERLENS FHSK Tomelilla måndagen den 21 mars klockan 13,00
SIMRISHAMNS BIBLIOTEK måndagen den 21 mars klockan 19,00
HÖRBY METROPOL tisdagen den 22 mars klockan 19,00
OSBY BIBLIOTEK onsdagen den 23 mars klockan 19,00
LANDSKRONA FOLKETS HUS torsdagen den 24 mars klockan 19,00
ÄLVSBORGS LÄNS FÖRENINGSARKIVS ÅRSMÖTE I MARK lördagen den 26 mars klockan 12,30
BILLSTRÖMSKA FHSK måndagen den 28 mars (tid meddelas senare)
NÄSSJÖ BIBLIOTEK tisdagen den 29 mars klockan 18,00
LANDVETTER FÖRSAMLINGSHEM onsdagen den 30 mars klockan 13,00 ”En ruskig historia om vänskap”
MARIESTADS STADSBIBLIOTEK onsdagen den 30 mars klockan 19,00
ELLÖS FOLKETS HUS torsdagen den 31 mars klockan 18,00
REPORTAGERESA TILL RUMÄNIEN FÖR ATT SKRIVA OM ROMERNAS SITUATION DÄR 1-15 april
KULTURHUSET CUPOLEN VÄRNAMO måndagen den 18 april klockan 14,30
VAGGERYDS BIBLIOTEK tisdagen den 19 april klockan 18,00
SURTE GLASBRUKSMUSEET tisdagen den 26 april klockan 19,00
FRISTAD FHSK onsdagen den 27 april klockan 19,00
FOLKETS BIO ANGERED LITEN RESANDE/ROMSK FILMFESTIVAL onsdagen den 4 maj (tid meddelas senare)
VÄNERSBORGS FOLKETS HUS lördagen den 7 maj klockan 10,00
AXEVALLA FHSK tisdagen den 10 maj klockan 13,00
HERRLJUNGA BIBLIOTEK onsdagen den 11 maj klockan 19,00
ALLÈGÅRDENS PENSIONÄRSFÖRENING torsdagen den 12 maj klockan 14,00
KULTURHUSET FREGATTEN STENUNGSUND onsdagen den 18 maj klockan 18,30
LILLA BRÄCKE LOGE ÅNIMSKOG torsdagen den 16 juni klockan 18,30
7 september klockan 19,00 GÖTEBORGSOPERANS SKÖVDESCEN (Dom som inte finns)
10 september klockan 11,20 GRÄSTORPS KONSERTHUS
10 september klockan 18,45 DHR MÖLNDAL (Dom som inte finns..)
14 september klockan 19,00 HELSJÖNS FHSK
15 september klockan 9,30/13,30 HYLLIE PARK FHSK MALMÖ
15 september klockan 19,00 VISKADALENS FHSK (En ruskig historia om vänskap).
18 september klockan 18,00 KULTURFÖRENINGEN KILBOLOKALEN VÄSTERFÄRNEBO
21 september klockan 18,30 HULTAFORS STATIONSHUS
22 september klockan 19,00 SVENLJUNGA BIBLIOTEK
24 september klockan 16,30 STUVS BYGDEGÅRD I FRILLEÅS
27 september klockan 16,00 HOVS FÖRSAMLINGSHEM (En ruskig historia om vänskap)
29 september klockan 18,00 MEDBORGARHUSET SIBRÄCKE, TJÖRN
30 september klockan 8,40 MULLSJÖ FHSK
5 oktober klockan 19,00 KVARNKULLEN KUNGÄLV (Dom som inte finns)
6 oktober klockan 15,00 SÖRÄNGENS FHS NÄSSJÖ
10 oktober klockan 19,00 LANDSKRONA FOLKETS HUS (En ruskig historia om vänskap)
11 oktober klockan 19,00 ÅSTORP KULTURHUSET BJÖRNEN
12 oktober klockan 18,30 VOLLSJÖ BIBLIOTEK
13 oktober klockan 18,30 BROMÖLLA BIBLIOTEK
16 oktober klockan 13,00 REGIONMUSÉET KRISTIANSTAD
18 oktober klockan 17,00 ARBETAREFÖRENINGENS HUS TROLLHÄTTAN (Dom som inte finns)
19 oktober klockan 12,45 FORNBY FHSK
19 oktober klockan 19,00 BORLÄNGE BIBLIOTEK
23 oktober klockan 15,00 VÄNERBORGS MUSEUM
24 oktober klockan 13,00/18,00 MALUNGS FHSK
25 oktober klockan 19,00 VÄNERSBORG IOGT/NTO
26 oktober klockan 9,00 FOLKETS HUS BORÅS (Dom som inte finns)
26 oktober ABF FYRBODAL (Dom som inte finns)
27 oktober klockan 9,00 & 12,30 ÅGESTA FHSK (2 föreställningar)
6 november Anderstorps bibliotek klockan 12,00
8 november ABF Mötesplats Trollhättan klockan 18,30 (Dom som inte finns…)
12 november premiär Tre Rädslor Skene Folkets Hus klockan 1600
14 november Örebro FHSK klockan 10,30
14 november Melleruds bibliotek klockan 18,30
15 november Gislaveds bibliotek klockan 18,30
16 november Trollhättans Teaterförening klockan 12,00 (Dom som inte finns…)
18 november Bagaren serviceboende klockan 14,00 (Mordet på fattiggår’n)
18 november Kulturnatta i Skövde klockan 22,00 (Dom som inte finns…)
24 november Lidköping IOGT klockan 15,00
29 november Hultsfred Valhall klockan 18,30
9 december klockan 18,30 Kinna Teater ”Hopalägget” (Dom som inte finns…)
 
  
  
HÄR HAR VI VARIT 2009/2010:  
Turnépremiär KINNA TEATER 17/1 2009, SKARA BIBLIOTEK, VARA BIBLIOTEK, VISKADALENS FHSK, ULRICEHAMNS STADSBIBLIOTEK, FAGERÅS PASTORATS HBF, GÖTENE BIBLIOTEK, TIBRO BIBLIOTEK, KARLSBORG HAGANÄSET, SVENLJUNGA BIBLIOTEK, ÖXABÄCKS HBF, SKÖVDE BIBLIOTEK, NOSSEBRO BIBLIOTEK, HJO BIBLIOTEK, STOCKHOLM HUSBY BIBLIOTEK, ABF HALLAND, LIDKÖPINGS BIBLIOTEK, BORÅS, STADSBIBLIOTEK, UNDENÄSGÅRDEN, FALKÖPINGS BIBLIOTEK, HINDÅS STATION, FACKENS HUS HALMSTAD, SKÖVDE KULTURHUS PRO, HAJOM RÖDAKORS, HERRLJUNGA KULTURHUS, VISKADALENS FHSK, PIPERSKA STIFTELSEN Lundsbrunn, LANDVETTER Församlingshem, REUMATIKERFÖRENINGEN KINNA, STRÖMKARLSGÅRDEN TROLLHÄTTAN, MÖLNDALS BIBLIOTEK, LIDKÖPINGS PRO, VARBERGS BIBLIOTEK, MARKS KOMMUN IFO, BOHUSLÄNS MUSEUM, TROLLHÄTTANS SFF, CAFE’ SPIKET Ljungby, ALINGSÅS BIBLIOTEK, SKÖVDE, VARGÖN, MUNKEDAL, KINNA, FRITSLA, VÄSTERÅS, JÖNKÖPING, HELSINGBORG, MARIEHOLM, SKURUP, TRELLEBORG, MALMÖ, OSKARSHAMN, VÅRGÅRDA, TROLLHÄTTAN, GNOSJÖ, VARA, HÄLLEVADSHOLM, FOLKETS HUS Hovmantorp, HUSKNUTEN Halmstad, TIDAHOLMS BIBLIOTEK, ÖRT &BERÄTTARBODEN Ätran, HENÅNS BIBLIOTEK Orust, GESEBOLS HBF, KULTURHUSET Markaryd, PARTILLE BIBLIOTEK, PRO TROLLHÄTTAN, KUNGÄLVS BIBLIOTEK, GÖTEBORGS OPERANS SKÖVDESCEN, PRO HERRLJUNGA, CENTRUMHUSET Götene, VALLÅS BIBLIOTEK HALMSTAD, BORÅS SFF, MÖLNLYCKE PRO, HÄRRYDA VÄSTARVET, VISKADALENS FHSK, KUNGÄLV NORDISKA FHSK, HAJOM, GÖTEBORG, BORÅS, BJÖRKETORP, SKENE, LILLA-EDET, VARA, RYDAL, STRÖMSTAD, KARLSTAD, LERUM, KORTEDALA, GRÖNAHÖG, LYSEKIL, TRÄDET, KRISTINEHAMN, ARVIKA, LIDKÖPING, SKÄRHAMN, VÅRGÅRDA, HALLSBERG, KARLSKOGA, UDDEVALLA, DALS ED, ÅRJÄNG, MÖLNLYCKE, GÅNGHESTER, HÄLLEFORS FHSK, SKENE BIBLIOTEK, VÄNERSBORG, DALSLANDS FHSK, HERRLJUNGA, ÖCKERÖ

Presentation


Musik- och Berättargrupppen SOM SAGT...
TURNEPLAN

Fråga mig

3 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
<<< September 2016
>>>

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS

Besöksstatistik

Följ bloggen

Följ turneplan med Blogkeen
Följ turneplan med Bloglovin'

Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se